Outsourcing IT – na czym to polega i dlaczego warto?

Outsourcing to pojęcie zyskujące ostatnimi czasy na popularności. Wciąż nie słabnie również zapotrzebowanie na specjalistów i usługi IT. Czym jest outsourcing IT i czy jest to rozwiązanie, które warto wprowadzić w Twojej firmie? Wyjaśniamy pojęcia i mechanizmy związane z outsourcingiem IT i przedstawiamy jego zalety. Dowiedz się więcej.

Czym jest outsourcing?

Outsourcing ITDefinicja outsourcingu jest prosta. Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza zlecanie zewnętrznym firmom wykonanie specjalistycznych usług. Zwykle jest to rozwiązanie efektywniejsze i tańsze niż bezpośrednie zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów w przedsiębiorstwie. Dzięki zlecaniu zewnętrznym firmom usług takich jak IT, księgowość, marketing, transport, rekrutacja, usługi prawne czy nawet sprzątanie, przedsiębiorstwo może maksymalizować rozwój w obrębie swojej specjalizacji, nie martwiąc się o organizację niezbędnych do jego funkcjonowania, lecz nie stanowiących sensu jego istnienia procesów. Najważniejszą zaletą outsourcingu jest dostęp do wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie, bez konieczności uruchamiania zasobów koniecznych do rekrutacji i utrzymania nowego pracownika. Jednocześnie outsourcing IT, marketingu, księgowości i innych usług zapewnia stałą obsługę wszystkich bieżących zadań. Nie trzeba martwić się o naturalne zmiany kadrowe, urlopy czy sytuacje losowe dotyczące kadry pracowniczej.

Outsourcing IT – dlaczego warto?

Usługi IT należą do najbardziej poszukiwanych na rynku. Obecnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenie firmy, która nie korzysta w najmniejszym chociaż stopniu z technologii informacyjnych. Stąd na popularności zyskują usługodawcy, których specjalnością jest obsługa informatyczna firm. Coraz więcej przedsiębiorstw ma świadomość zalet takiego rozwiązania – szacuje się, że niemal połowa firm korzysta z outsourcingu IT.

Usługodawcy współpracują oni zarówno z małymi, jak i średnimi oraz dużymi przedsiębiorstwami, każdemu oferując profesjonalne wsparcie w działalności, wedle jego potrzeb. Jednym z najważniejszych argumentów, który przekonuje przedsiębiorców do skorzystania z usług profesjonalnej firmy IT, jest redukcja kosztów – zarówno rekrutacja, jak i same koszty związane z utrzymaniem pracownika pochłaniają znacznie więcej zasobów finansowych (a także czasu) niż wynagrodzenie profesjonalnej firmy świadczącej usługi IT. Nie trzeba ponadto inwestować w zaplecze techniczne czy szkolenia.

Dzięki temu można również błyskawicznie wprowadzać wszelkie zmiany i innowacje, polegając na doświadczeniu wysoko wykwalifikowanego zespołu specjalistycznego. To niezrównana wygoda i rozwiązanie, które pozwala skupić się na właściwej działalności firmy.

Ważną zaletą outsourcingu jest również elastyczność – zewnętrznej firmie można delegować jedynie pojedyncze zadania (np. stworzenie aplikacji mobilnej, dostosowanie działań firmy do wymagań RODO), a także stałą obsługę. Zakres współpracy zawsze jest dostosowany do potrzeb usługobiorcy – firma IT jest gotowa pomóc zawsze, gdy tego potrzebujesz. Obsługa informatyczna firm przez zewnętrznego wykonawcę może obejmować m.in.:obsługa informatyczna

  • obsługę sieci komputerowych,
  • zarządzanie urządzeniami sieciowymi,
  • obsługę serwisową sprzętu i oprogramowania komputerowego,
  • usuwanie awarii i usterek,
  • ochronę danych przed utratą,
  • zarządzanie serwerami,
  • wdrażanie nowych rozwiązań programistycznych i sprzętowych,
  • doradztwo i konsulting w zakresie IT oraz wiele innych usług.

Obsługa informatyczna firm – jak wybrać dobrego usługodawcę?

Obsługa informatyczna firm wiąże się z uzyskaniem dostępu do poufnych danych i realizacją odpowiedzialnych zadań. Przekazanie „obcym” rękom baz danych czy informacji o klientach i pracownikach może wydawać się ryzykownym krokiem. Nawiązując współpracę z zewnętrzną firmą IT, musisz więc mieć do niej pełne zaufanie. Dlatego bardzo ważne jest, by wybrać dobrego usługodawcę.

Decydując się na skorzystanie z outsourcingu IT, warto sprawdzić referencje i doświadczenie firm świadczących tego typu usługi. Atutem będą liczne pozytywne opinie klientów i partnerów, a także uzyskane certyfikaty związane z jakością przestrzeganych procedur. Zawczasu należy również upewnić się, czy usługodawca oferuje wszystkie interesujące Cię usługi oraz wymaganą elastyczność, która pozwoli Ci zdecydować się na obsługę selektywną lub pełną.

W Poznaniu godnym uwagi usługodawcą zajmującym się obsługą informatyczną firm jest Resymbio. Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy dbają o powierzone im zadania z najwyższą rzetelnością. Szeroki zakres usług pozwala na nawiązanie współpracy w potrzebnym wymiarze. Jeśli poszukujesz doświadczonego partnera technologicznego do długotrwałej lub doraźnej współpracy opartej na zaufaniu i profesjonalizmie, z pewnością usługi Resymbio będą dobrym wyborem.

Zleć usługi IT zewnętrznemu wykonawcy i wynieś swoją działalność na wyższy poziom

Outsourcing IT to nie tylko bieżąca pomoc w działalności firmy – to również szansa na szybszy i pewniejszy rozwój. Wsparcie specjalistów z zakresu technologii informacyjnych pozwala skupić się na polepszaniu jakości usług stanowiących główną oś działania przedsiębiorstwa. Jednocześnie umożliwia sprawną realizację nowych pomysłów i wprowadzanie innowacji, co nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zaplecza w zakresie zasobów ludzkich oraz procedur i technologii.

Jeśli zależy Ci więc na wyniesieniu działalności swojego przedsiębiorstwa na wyższy poziom, niezależnie od jego rozmiarów i zasięgu, outsourcing IT to z pewnością pomysł wart wzięcia pod rozwagę. Zlecając obsługę technologiczną i informatyczną zewnętrznemu podmiotowi, otwierasz bowiem przed swoją działalnością nowe, rozległe, nieznane dotąd możliwości.